Велика буква і лапки у власних назвах.
Мета. Повторити відомості про власні і загальні назви;
удосконалювати в учнів уміння і навички вживання великої літери і ла
пок у власних назвах;
розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення;
виховувати любов до отчого краю.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
ІІІ. Оголошення епіграфа уроку і робота з ним.
Путі-дороги перехресні
верстали прадіди й діди
і назви нам земні й небесні
лишили в мові назавжди.
Д.Білоус
ІV. Актуалізація опорних знань.
- Що означає іменник?
- Які назви предметів називаються загальними?
- Які назви предметів називаються власними?
- З якої букви пишуться власні назви?
Колективне опрацювання матеріалу таблиці
Вживання великої букви
|
|
- Імена, по батькові, прізвища, псевдоніми, клички, прізвиська.
|
Микола Моторний, Віра Іванівна.
|
- Клички свійських тварин.
|
Мурчик, Ласуня.
|
- Астрономічні назви.
|
Земля, Чумацький Шлях.
|
- Імена міфологічних істот і божеств, дійові особи казок.
|
Зевс, Венера, Колобок, Лисичка-сестричка.
|
- Географічні та топографічні назви, назви держав.
|
село Кривоносівка, землі Сахаліну, Кучерява могила, Київ, Україна.
|
- Назви найвідоміших українських та міжнародних установ, організацій та посад.
|
Організація Обє’днаних Націй, Президент України, Верховна Рада України.
|
- Назви релігійних понять, свят.
|
Великдень, Різдво, Господь Бог, Діва Марія
|
- Назви державних, міжнародних свят, історичні події.
|
Новий рік, Дев’яте травня, Коліївщина
|
- Назви художніх творів, газет, журналів, підприємств (назва береться у лапки).
|
журнал «Барвінок», газета «Златокрай», санаторій «Чапаєвець»
|
У лапки не беруться назви культових книг: Біблія, Євангеліє, Коран.
V. Виконання тренувальних вправ.
- а) 1 група виконує вправу за підручником;
б) 2 група – за індивідуальними картками.
- Диктант з обґрунтуванням.
Підкреслити іменники – загальні назви – однією лінією, іменники власної назви – двома.
Річка Розсоша
В центрі мальовничого села Кривоносівка на Черкащині сріблиться своїми водами річка Розсоша. Вона довга та звивиста. Водяться в ній багато видів риб. Береги облямовують густий верболіз, очерет і лепеха.
Ще в сімнадцятому столітті два брати Дорош і Матвій Кривоносенки заснували тут хутір, що згодом мав назву Кривоносівка.
В дитинстві манила своєю прохолодою і красою Розсоша майбутніх художників Миколу Кучеренка, Миколу Коляду, та Івана Пуху.
Запитання до учнів:
Що ви знаєте про цих художників – вихідців із нашого села?
- Лексико-орфографічна робота.
Записати рядки слів, віднайти серед них такий, у якому при написанні власних назв допущено помилку. Відповідь обґрунтувати.
а) Карпати, Леся Українка, річка Розсоша, родина Моторних, вулиця Новоселівська;
б) Майдан Незалежності, «Кобзар» Тараса Шевченка, Золотоноша, журнал Малятко;
в) Наталя Віргуш, санаторій Мошногір’я, оповідання Морозенко;
г) Опера Запорожець за дунаєм, вулиця Воскобійника, пароплав Тарас Шевченко, місто Київ.
- Словниковий диктант (учень працює на зворотньому боці дош-
-
Місто Черкаси, Тарасова гора, річка Золотоношка, Кропивнянський полк, Преображенська церква, Красногірський монастир, Михайло Максимович, історія, Україна, батьки, Тарас, Ольга, газета «Зірка», День знань.
- Робота з сигнальними картками (усний вибірковий диктант на
загальні і власні назви).
Гора, долина, Великий Луг, Січ, мова, Лук’яненко, фонетика, Київ, село, річка, Микола, Марія, планета, сузір’я, Дніпро.
- Лінгвістична гра «Хто більше?» (робота в групах).
Доповнити кожну групу слів власними назвами на основі знань топонімів рідного села.
- Землі: Сахалін,..
- Долини: Устина,..
- Могили: Гостра,..
- Вулиць і кутків: Ромашівка,..
а) усно пояснити походження 1-2 топонімів (на вибір);
б) скласти і записати по одному реченню з прикладами власних назв із кожної групи слів.
- Дослідження – творче конструювання.
Скласти пари речень так, щоб в одному вживалася власна назва, а в іншому – загальна. Пояснити вживання великої і малої літери.
Роман – роман, Барвінок – барвінок, Кривий Ріг – кривий ріг, Колобок – колобок.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
Гра «Скажи правильно та швидко»
Ведучий пропонує учасникові гри загадки, а він повинен відгадати їх, слова-відгадки охарактеризувати за такими ознаками: власна чи загальна назва, явище природи, овоч, географічна назва та ін.). Якщо учень не виконує завдання, він вибуває з гри.
- Чорний Іванчик, дерев’яна сорочка, де носом поведе – замітку кладе (Олівець).
- Яке місто літає? (Орел).
- Зимою спить, а літом шумить (Річка).
- Росте дуб, розпустив гілля на ціле поділля (Дністер).
- Яке місто найкисліше? (Кисловодськ).
- Зуби залізні весь ліс розгризли (Пилка).
- Яке місто має назву сушеного винограду? (Ізюм).
- Яке ім’я має 30 «я» (Зоя).
- Вдень блідніє, а вночі ясніє (Місяць).
- Немає ніг, а ходить, має вухо, а не чує (Голка).
VІІ. Домашнє завдання.
- Виписати з підручника української літератури 10 речень із власними назвами.
- Скласти твір на тему «Відомі люди мого села», використовуючи власні назви.
Вчитель читає вірш
Солодка земля
Босоніж стежка побіжить
левадою в городи…
я любо тут,
як славно жить –
серед цієї вроди.
Кохаю край наш дорогий,
що зветься Україна,
Вітчизні хочу я своїй
зрости достойним сином.
Люби, шануй, піднось до зір
її пісні і мову,
нема солодшої, повір,
за неї пречудову.
|