Узагальнюючі слова в реченнях з однорідними членами. Двокрапка і тире
при узагальнюючих словах у реченнях з однорідними членами
Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, удосконалити вміння знаходити узагальнюючі слова при них, домогтися засвоєння учнями правил уживання розділових знаків при узагальнюючих словах, сформувати вміння пояснювати розділові знаки в реченнях з однорідними членами за допомогою пунктуаційних правил; розвивати увагу, логічне мислення
Тип уроку урок - узагальнення.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання.
Лінгвістичний диктант
1. Однорідними є як … , так і … члени речення.
2. За способом зв’язку між собою однорідні члени речення … .
3. Види зв’язку між однорідними членами речення … .
4. За будовою однорідні члени речення бувають … .
5. Не є однорідними членами речення … .
6. Розділові знаки між однорідними членами речення … .
7. Узагльнююче слово дає…..
8. У реченні узагальнююче слово є…..
9. Якщо узагальнююче слово стоїть перед однорідними членами, то…
10. Якщо узагальнююче слово стоїть після однорідних членів, то ….
11. Не є однорідними членами…..
12. Речення з однорідними членами називаються…..
ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів. Повідомлення теми й мети уроку
Завдання учням.
Доповніть подані речення однорідними членами таким чином, щоб вони розкривали зміст виділених слів. Запишіть. Якими членами речення виступають виділені слова і дібрані до них однорідні члени? Який між ними зв’язок?
Увечері до хати посходилась уся сім’я: … Земля України, небо і люди — … Пам’ятками історії й культури уславлені українські міста, як-от: …, …, … Неспокій, рух і боротьбу я бачив скрізь: …
ІІІ. Закріплення знань, умінь і навичок
- Записати речення, поставити розділові знаки. Скласти графічні схеми однорідних членів. Виконати синтаксичний розбір речення № 2.
1. Калина - це образ матері, батька, родини, роду нашого красного, опоетизований у піснях легендах переказах.
2. Калину садять кругом: і в тінистих гаях, і на узліссях, і на лісових галявинах, і в полі край дороги, і біля оселі.
3. У калині, кажуть, живе материнська любов і мудрість.
- Яке з речень ускладнене вставним словом? Дієприкметниковим зворотом?
- Творче конструювання (усно)
Скласти речення із запропонованими однорідними членами, самостійно дібравши узагальнюючі слова.
1. Берези, дуби, граби.
2. Терен, шипшина, глід.
3. Барвінок, сон-трава, ряст.
- Редагування речень
1. До гірського клімату добре пристосувалися чорниця, малина, кущі, ожина.
2. А калина над ставом одягне розкоші суцвіть і забудеться і морози і люта завія.
3. Я люблю садити і милуватися різними квітами: айстрами і ліліями, гіацинтами і тюльпанами левкоями і настурціями.
Гра «Хто швидше?».
За опорними схемами складіть і запишіть речення.
УС: О і О, О і О, О й О.
І О, і О, і О, і О — УС.
УС: О, О, О — УС.
V. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
1) Опрацювати теоретичний матеріал
2) Виконати вправи
VI. Підсумки уроку
|