Меню сайту
Мої файли
Мої файли
Українська мова
Уроки української мови
Укр. література
Уроки української літератури
Свята
Виховні заходи
Презентації
Презентації
Категорії розділу
5 клас [10]
6 клас [10]
7 клас [4]
8 клас [13]
9 клас [2]
Аудіозаписи [3]
Відеофільми [2]
Наше опитування
На сайті вас цікавить
Всього відповідей: 115
Методичний портал

«Методичний портал»

Методичний портал

«Методичний портал»

Мапа сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Файли » Уроки української літератури » 8 клас

І.Франко. Короткі відомості про письменника. Зміст поеми «Іван Вишенський» Проблема морального вибору людини, її втеча від неприйнятного бут
20.02.2015, 19:16

Тема: І.Франко. Короткі відомості про письменника. Зміст поеми «Іван Вишенський» Проблема морального вибору людини, її втеча від неприйнятного буттєвого світу»

Мета: повторити і поглибити основні відомості про життя і творчість І.Франка, розпочати ідейно-художній аналіз твору, з’ясовуючи ідейно-тематичне спрямування, жанр, композицію та поєднання в поемі історичної правди, художнього вимислу;

 розвивати культуру зв’язного мовлення, пам’ять, увагу, спостережливість, уміння аналізувати текст твору, робити висновки;

 формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття пошани, поваги  до творчої діяльності І.Франка, інтерес до наслідків власної праці.

 

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань

  1. Шевченко вступив до таємної політичної організації... (Кирило-Мефодіївського братства)
  2. Серія картин, які видав Т.Шевченко на власні кошти після завершення навчання в Академії...(«Живописна Україна»)
  3. До якого ліричного жанру належить вірш Т.Шевченка «Минають дні, минають ночі...»? (медитативна лірика)
  4. Назвіть 3-4 поезії Т.Шевченка, які належать до циклу «В казематі».
  5. Які питання порушуються у творах громадянської лірики?
  6. Який з вивчених віршів Т.Шевченка належить до філософської лірики? («Мені однаково, чи буду...»)
  7. До двоскладових стоп належать... (ямб і хорей)
  8. Повторювана частина віршованого рядка, що складається з одного наголошеного та одного чи двох ненаголошених складів – це... ( стопа)
  9. Схема хорея ...
  10. Схема ямба ...
  11.  З якої поезії рядки:

      Страшно впасти у кайдани

                       Умирать в неволі,

     А ще гірше – спати, спати

     І спати на волі.  («Минають дні,минають ночі»)

12.               Як Україну злії люди

Присплять, лукаві, і в огні

Її, окраденую, збудять.(« Мені однаково...»)

 

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя

Життя багатьох українських письменників можна назвати подвигом. Серед них – І.Я.Франко. Мріючи про краще життя для свого народу, розмірковуючи над тим, як донести людям ідеї щодо вдосконалення майбутнього, Франко шукав гідні приклади в історичному минулому. Знаходив їх багато. Так з’явилася історична повість «Захар Беркут», історична поема «Іван Вишенський» - твір про українського філософа, релігійного, громадського діяча, письменника ХVІІст. І.Вишенського.

ІV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Міні-лекція вчителя з елементами бесіди.

Пригадайте, що ви знаєте про І.Я.Франка.

Які докази того, що життя І.Франка можна назвати подвигом, ви можете навести?

2. Складання сенкану про Франка

Франко, Каменяр.

Цілеспрямований, мужній.

Боровся, долав, пророкував.

Прагнув волі для обездолених.

Громадянин.

3. Складання «доміно» - «Таланти і здобутки митця».

І.Я.Франко:

поет ( 11 прижиттєвих збірок)

Прозаїк (10 повістей і романів, майже 100 творів малого жанру)

Мовознавець (знав 14 мов)

Громадський діяч 

Історик літератури

Перекладач, автор переспівів

Науковець (доктор наук)

Фольклорист ( 400 пісень, 1800 коломийок)

Політик

Видавець (альманахи «Дзвін» і «Молот», журнали «Живе слово», «Світ», «Літературно-науковий вісник»)

Публіцист

Філософ

4. Повідомлення про І.Вишенського

Демонстрація краєвидів гори Афон. Зачитування опису Святої Гори з повісті О.Назарука «Роксоляна».

5. Запис до літературознавчого словничка

Поема – ліро-епічний оповідний твір, у якому змальовується характер, визначні події в житті людей; зображення подій супроводжується авторськими ліричними відступами і роздумами.

Історична поема – це ліро-епічний твір, в якому діють реальні історичні особи та художньо зображуються певні історичні події.

6. Виразне читання І-ІІ розділів поеми І.Франка «Іван Вишенський»

7. Словникова робота.

8. Робота над текстом

Тема: зображення аскетичного усамітнення Івана Вишенського на горі Афон

Ідея: «служіння Богу не в відірваності від світу, а в праці для рідного народу»; призначення людини - жити для інших, прагнути надати допомогу ближньому.

Жанр: психологічно-філософська поема

9. Обговорення змісту твору. Бесіда:

І розділ

- Яке значення має опис місцевості, де будуть відбуватися події твору?

- Як у поемі описано гору Афон?

- Чому автор називає природу матінкою?

- З чим пов’язано дрімання гори?

- В яких умовах живуть гірські мешканці?

- Що порушує мовчазність, тишу?

ІІ розділ

- Які монастирі згадуються у творі?

- Що відчуває людина, почувши церковний дзвін?

- Чому нікого не хвилює смерть того, хто жив на самоті?

- Чи варто іноді осмислювати свої вчинки, згадувати минуле і мріяти про майбутнє?

- Що б ви обрали: повсякденну метушню чи спокій на самоті?

- В чому призначення кожної людини?

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Вправа «Мікрофон»

«У біографії І.Франка мене зацікавило...»

«Іван Вишенський – це...»

V. Домашнє завдання. Уміти розповідати про письменника, виразно читати поему, коментувати її зміст

 

Категорія: 8 клас | Додав: ser0709
Переглядів: 1259 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Сертифікат
Контрольні роботи
Контрольні роботи з української мови
Контрольні роботи
Контрольні роботи з української літератури
Афоризми
Цей день в історії
Пошук
Свята та події
Календар України Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту
Сайт учителя інформатики Бройченка А.Г.
Пиши українською
Учительська світлиця