Меню сайту
Мої файли
Мої файли
Українська мова
Уроки української мови
Укр. література
Уроки української літератури
Свята
Виховні заходи
Презентації
Презентації
Категорії розділу
5 клас [10]
6 клас [10]
7 клас [4]
8 клас [13]
9 клас [2]
Аудіозаписи [3]
Відеофільми [2]
Наше опитування
На сайті вас цікавить
Всього відповідей: 115
Методичний портал

«Методичний портал»

Методичний портал

«Методичний портал»

Мапа сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Файли » Уроки української літератури » 5 клас

Олександр Олесь «Микита Кожум’яка» Драматичний твір і його побудова.
20.02.2015, 20:15

Тема. Олександр Олесь «Микита Кожум’яка» Драматичний твір і його побудова.

Мета: ознайомити учнів з жанром драми-казки, з поняттям драматичний твір та з його особливостями, навчити висловлювати власні міркування з приводу прочитаного, визначати тему та ідею художнього твору, складати план до тексту, покращувати здібності учнів працювати зі змістом тексту та знаходити у ньому характеристики до образів персонажів; розвивати навички виразного читання драматичних творів, читання за ролями, навички передбачування подій у творі; виховувати кращі людські якості: патріотизм, готовність боротися за справедливість, повагу до минулого.

Тип уроку: комбінований.

Теорія літератури: драматичний твір, репліка, ремарка, дії        

Обладнання: підручник з текстом, малюнки, картки з таблицями, презентація.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

 

ІІ. Актуалізація опорних знань.

 

Нема гіршої долі, як жити без волі.

Усна народна творчість

 

 Слово вчителя.

 Сьогодні я пропоную вам подорожувати минулим нашого народу.  Хто зображений на цьому малюнку? Слайд 2

Так, це богатирі. Колись давно такими були наші предки.   Що для вас значить слово богатир? Давайте звернімося до тлумачного словника

 

Богатир – оспіваний  у народній творчості герой, хоробрий воїн — людина-велетень з надзвичайною силою і відвагою.

 

  • Якими  ви їх уявляєте?
  • А звідки з’явилися ці самі богатирі? Може, це уява наших пращурів?
  • Пригадайте, яких билинних героїв – богатирів ви знаєте?
  • Про якого богатиря ви читали вдома?
  • А з якими героями ще ми можемо порівняти Микиту Кожум’яку?
  • А що, на вашу думку, спільного  між ними?

 

ІІІ. Оголошення теми і мети. Мотивація навчальної діяльності. Слайд 3

 

Слово вчителя .

Герой української народної казки Кирило Кожум’яка, виробляючи шкіри, став дуже сильним. І коли знадобилася його допомога, він сміливо виступив проти Змія, котрий кривдив народ. Такий же й герой п’єси-казки Олександра Олеся — Микита. Коли ви вдома читали п’єсу, то, напевно звернули вашу увагу на незвичайне написання її. Тут немає ані описів природи, ані описів головних героїв. Є лише діалоги.  Сьогодні ми з вами поговоримо про драматичні твори. Але перед цим прошу вас заповнити таблички. Навпроти термінів, які вам зрозумілі поставте знак + , а які ні - . Слайд 4

 

 

Знаю

Розумію

Застосовую

Драматичний твір

 

 

 

Репліка

 

 

 

Ремарка

 

 

 

Дії, картини

 

 

 

 

ІV. Засвоєння навчального матеріалу.

 

Слово вчителя. Отже, сьогодні ми з вами на уроці поговоримо про драматичний твір як літературний жанр.

 Розповідь вчителя з переглядом слайдів. Запис учнями  визначення основних термінів. Слайди5-6

V. Перевірка домашнього завдання.

 

Бліц-опитування.

  1. Про яку подію в житті ви дізналися на початку твору?
  2. Як поставилася Княгиня до вимоги  Змія забрати доньку?
  3. Чому Князь погодився?
  4. Про кого джура сказав «Такий він чорний, як та ніч»
  5. Як Князівна поставилася до звістки про те, що її віддадуть Змієві?
  6. Кого Князь запросив на віче і чому?
  7. Чи допомогли Воєводи князеві порадою?
  8. Чому їх погляди  так різнилися?
  9. Хто завітав до Князя з порадою?
  10. Хто, за словами старого, зможе побороти Змія?
  11. Які вагомі докази незвичайної сили молодшого сина навів дід?
  12. Яку пораду дав дід Князеві, щоб вмовити Микиту?

 

VІ. Реалізація. Робота над текстом казки.

 

Виразне читання учнями п’єси  за ролями (ролі розподілені вчителем завчасно). Словникова робота проводиться по ходу читання тексту.

 

Поміркуй  над прочитаним

1.Яку цікаву деталь про Микиту Кожум’яку ти дізнався/дізналася з розмови його братів?

2. Який інтерес — особистий чи громадський — змусив Микиту воювати зі Змієм? Прочитай підтвердження своїх думок у тексті.

3.Як поводився Микита з посланцями від Князя? Про що свідчить така його поведінка?

4.Який найнапруженіший епізод у казці? Перекажи його близько до тексту.

5.Чому автор не показує читачеві бій Микити Кожум’яки зі Змієм?

6.Які сили уособлює Змій?

7.Доведіть, що даний твір – казка (має зачин, основну частину і кінцівку, вигадані фантастичні події, це фантастична казка, бо герой наділений фантастичною силою).

 

Робота з «Понятійною таблицею» Слайд 7

Назва твору

«Микита Кожум’яка»

Автор

Олександр Олесь

Жанр

П’єса-казка

Головні герої

Князь, Дід, Микита Кожум’яка , Княгиня, Князівна, Змій

Тема твору

Зображення мужності українського народу в боротьбі проти ворога.

Ідея твору

Уславлення патріотизму, мужності та сміливості українських народних героїв.

 

VІІ. Узагальнення і систематизація знань

 

  • Які важливі питання порушує Олександр Олесь у творі?
  • Чи можна в наш час зустріти Микиту Кожум’яку?
  • Чи залишилися справжні патріоти України?

Літературна гра «Шифрувальник»   Слайд 8

У таблиці зашифровано імена героїв казки, розшифруйте їх.

О М К А Ж Я К У

Ь Н Я З К

Р Ж У Д А

З К Я В І Н А Н

В И Є Д О В О

 

Пропоную учням звернутися до таблиці «Знаю. Розумію. Застосовую» , ще раз її переглянути і заповнити.

 

VІІІ. Підсумок уроку.

 

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Драматичний твір у порівнянні з прозовим (народною казкою, оповіданням чи віршами) мені здався…

 

Слово вчителя:

«Той, хто в біді кидає свій народ, стає його ворогом», - так говорив відомий киргизький письменник Чингіз Айтматов.   І він абсолютно правий. Людина не може існувати без нації. Захищати свій народ, свою країну – покликання кожного громадянина. Микита Кожум’яка – гідний тому приклад, бо у скрутні часи захистив власний народ, не дозволив ображати його далі. Тож нехай благородство та хоробрість живе у кожному з нас. Слайд 9

 

ІХ. Домашнє завдання.

 

У ваших табличках не всі поставили значки +  у стовпчику застосовую. Для цього вам необхідно поділитися на групи , вибрати невеликий уривок з казки і розіграти його перед нами.

 Скласти план до казки.

 

Категорія: 5 клас | Додав: ser0709
Переглядів: 10532 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.9/7
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Форма входу
Сертифікат
Контрольні роботи
Контрольні роботи з української мови
Контрольні роботи
Контрольні роботи з української літератури
Афоризми
Цей день в історії
Пошук
Свята та події
Календар України Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Друзі сайту
Сайт учителя інформатики Бройченка А.Г.
Пиши українською
Учительська світлиця